Sprouts is selling strawberries for $0.97/pound right now. This is what $6 of strawberries + $5 of sugar + $3 of pectin, and several hours of my time yielded tonight.
12 half-pint jars and 3 3/4-pint jars. It took me two batches. The last batch has 1/4 tsp of fresh ground black pepper. I’m curious to taste that one. Jars of homemade jelly generally sell for $5 each, so we have about $75 worth of jelly, for about $15 in materials and a few hours of time.
Subscribe to Blog via Email
Recent Comments
- Kent Hervey on Interior trailer lights
- Hector Flores on Quadrasteer / Dana 60 Rebuild How-To (ring, pinion, carrier replacement)
- Bill Roberge on Quadrasteer / Dana 60 Rebuild How-To (ring, pinion, carrier replacement)
- Brian Gallimore on Wiring Schematic for Bad Boy ZTE Mower
- Brian Gallimore on DIY Automatic Transfer Switch
Top Posts
- Wiring Schematic for Bad Boy ZTE Mower
- Quadrasteer / Dana 60 Axle Differences and Similarities
- Troy Bilt Chipper Shredder Review
- Private RoIP (Radio over IP) System
- Quadrasteer / Dana 60 Rebuild How-To (ring, pinion, carrier replacement)
- Dasher's Warble Fly
- Convert Allen Bradley Logix 5000 Time to Unix Time (Epoch)
- Differential Damage
- Getting Ambient Weather Data into Ignition
- Using WonderWare Script to Check for Correct Number Format
Resume
Bookmarks
Archives
Categories
-
Recent Posts
Meta