Strawberry Jam

Sprouts is selling strawberries for $0.97/pound right now. This is what $6 of strawberries + $5 of sugar + $3 of pectin, and several hours of my time yielded tonight.

12 half-pint jars and 3 3/4-pint jars. It took me two batches. The last batch has 1/4 tsp of fresh ground black pepper. I’m curious to taste that one. Jars of homemade jelly generally sell for $5 each, so we have about $75 worth of jelly, for about $15 in materials and a few hours of time.

This entry was posted in Projects and tagged , , , , . Bookmark the permalink.